Czym jest ślub humanistyczny?

Mówi się, że ślub to najważniejsze wydarzenie w życiu zakochanych, do którego przygotowują się oni przez długi czas. Na pewno każdy chce, by jego zaślubiny były wyjątkowe, pełne intymności i bliskich osób. Co w wypadku, gdy napotykamy trudności z terminem, procedurami czy jesteśmy niewierzący? W takim przypadku najlepszym wyjściem będzie zorganizowanie ślubu humanistycznego.

Czym jest ślub humanistyczny?

Jest to jedna z wielu form zawarcia związku małżeńskiego, która zastępuje tradycyjną ceremonię. Różni się tym, że nie posiada mocy prawnej, lecz uroczystość może być indywidualnie dobrana do wymagań przyszłych małżonków.

Ślub humanistyczny zdobył rzesze fanów na całym świecie, szczególnie w Szkocji, gdzie ich liczba jest dużo większa od tradycyjnych, kościelnych ceremonii. W Polsce pierwsza taka uroczystość odbyła się 9 grudnia 2007 roku przy Krakowskim Przedmieściu 66.

Kto może wziąć ślub humanistyczny?

W zasadzie każdy dorosły obywatel posiadający pełnię praw obywatelskich może zdecydować się na wzięcie ślubu humanistycznego ze swoją drugą połówką. 

Ten rodzaj ceremonii polecany jest szczególnie dla:

  • par tej samej płci,
  • ateistów, agnostyków,
  • rozwodników,
  • par praktykujących odmienne wyznania religijne,
  • par pochodzących z różnych części świata,
  • wszystkich, którym urząd lub kościół robi problemy z formalnościami czy terminem zawarcia małżeństwa.

Jak wygląda ceremonia ślubu humanistycznego?

Ślubu udziela w tym wypadku celebrans, czyli osoba odpowiedzialna za udzielenie ślubu, okazująca wsparcie i pomoc w przygotowaniach do uroczystości. Może nim zostać przyjaciel, rodzic czy rodzeństwo przyszłej młodej pary. Można, lecz nie jest to wymagane, poprosić świadków, tak jak w przypadku ślubu kościelnego czy cywilnego.

W dużej mierze przebieg całej imprezy zależy od państwa młodych. Mogą oni wybrać dowolne miejsce do zawarcia ślubu i zaaranżować je w sposób, jaki podpowiada im wyobraźnia. Zazwyczaj pary piszą własne, osobiste mowy ślubne, wymieniają się obrączkami oraz podpisują akt ślubny.