Własne życzenia, a życzenia z internetu

W obecnych czasach ciągle mamy mnóstwo okazji do składania życzeń, jednak zazwyczaj nie lubimy tej tradycji. Wolimy wysłać wiadomość tekstową z życzeniami z internetu, a w przypadku składania życzeń osobiście ograniczyć się do kilku słów, albo niezastąpionego „i wzajemnie”. A szkoda, ponieważ jest to bardzo ładna tradycja, którą warto kultywować.

Spłycenie tradycji

Ogromny rozwój technologiczny sprawił, że to co dla naszych dziadków, a nawet rodziców było normą, to dla nas jest reliktem z przeszłości. Kartki świąteczne zostały zastąpione przez życzenia tekstowe albo kartki on-line. Gdy była to jeszcze świeża moda, to przynajmniej spędzaliśmy więcej czasu nad wyborem konkretnych życzeń, teraz coraz częściej sprowadza się to, do przeklejenia otrzymanych wcześniej wiadomości i przesłania ich dalej. Piękna tradycja polegająca na osobistym składaniu życzeń powoli zanika.

Ślub i Wigilia

Ostoją słownego składania życzeń pozostały Święta Bożego Narodzenia (w tym w szczególności Wigilia) i śluby oraz wesela. Życzenia ślubne oraz świąteczne siłą rzeczy w większości są składane osobiście, w związku z tym musimy powiedzieć przynajmniej kilka zdań. I jeżeli w przypadku Wigilii można poratować się jeszcze hasłem „wzajemnie” to jednak życzenia dla młodej pary wymagają od nas pewnej dozy kreatywności i prywatnego podejścia do sprawy.

Nie warto traktować życzeń jako przykrego obowiązku do szybkiego „odbębnienia”. Doceniajmy każdorazowo fakt ich składania, ale także bądźmy wdzięczni gdy je otrzymujemy.